wm small
Σάββατο, 05 Δεκεμβρίου 2020 19:30

Μεγάλο και δύσκολο διπλό στο Αγρίνιο πήρε ο Ηρακλής απέναντι στο Μεσολόγγι με buzzer beater του Χάνλαν!

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Μεγάλο και δύσκολο διπλό πήρε ο Ηρακλής απέναντι στο Μεσολόγγι κερδίζοντας με 68-71.

Κομβικής σημασίας νίκη πήρε ο Ηρακλής απέναντι στο Μεσολόγγι εκτός έδρας και ανέβηκε στο 4-2. Αντιθέτως, οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-3, μετρώντας τρεις σερί ήττες στα τελευταία παιχνίδι, μετά το ιδανικό ξεκίνημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάνλαν με 14 πόντους, ενώ, από 10 είχαν Τσαϊρέλης και Σαγκς. Στον αντίποδα… όργια έκανε ο Μπράουν με 15 πόντους κι 16 ριμπάουντ, ενώ, 13 είχε ο Χατζηνικόλας και

Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι 8-10, (04’ 28’’). Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και οι Τρικούπης και Ηρακλής συμβάδιζαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 13-17 χάρη στο clutch τρίποντο του Σαγκς. Στη πορεία, το σύνολο του Ζιάγκου ανέβασε την άμυνά του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει με 13-23 (12’, έφτασε το επιμέρους στο 0-9). Όμως λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μικρό 5-0 μείωσαν σε 23-28 (16’), ενώ, με δεύτερο τρίποντο του Μοτσενίγου και σουτ εντός πεδιάς του Φέργκιουσον ισοφάρισαν σε 28-28 (επιμέρους 10-0). Έκτοτε, αμφότερες οι ομάδες συμβάδιζαν, με τον «Γηραιό» όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος, 33-35, χάρη στο clutch τρίποντο του Χάνλαν.

Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο Τρικούπης και με δύο άμεσα και ένα έμμεσο τρίποντο προσπέρασε με 42-38 (23’). Ο Ηρακλής όμως, βρήκε ρυθμό και μείωσε σε 44-43, αλλά, με τον Χατζηνικόλα οι Μεσολόγγιτες απέκτησαν και πάλι ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (46-43, 28’). Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν για μια ακόμη φορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο, 47-47. Στη τελευταία περίοδο, ο «Γηραιός» μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με τρίποντα του Βεργίνη απόκτησε προβάδισμα 7 πόντων, 49-56 (34’). Το σύνολο του Καλαμπάκου όμως, έδειξε χαρακτήρα και παρέμεινε σε απόσταση απειλής (60-64, 37’), ενώ, με βολές του Χατζηνικόλα μείωσε και στο πόντο (63-64, 38′) και αργότερα με τον ίδιο γκαρντ προσπέρασε με 65-64 (53” πριν το τέλος). Ο Ηρακλής στην επόμενη επίθεση ευστόχησε σε δύο βολές με τον Χάνλαν και απέκτησε τα ηνία του αγώνα εκ νέου (65-66, 37”). Εν συνεχεία, ο Τρικούπης με βολές ισοφάρισε σε 68-68 με 10” να απομένουν για το φινάλε. Ο Ηρακλής, είχε τη τελευταία επίθεση κι ο Χάνλαν με buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 68-71!