wm small
Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 21:26

Νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Αμύντα με σούπερ Λεγκίκα!

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Αμύντα με σούπερ Λεγκίκα! ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αμύντας 81 – 65

Με πολύ καλή απόδοση και σοβαρότητα στο παιχνίδι του ο Χαριλαος Τρικούπης, έφτασε σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του αξιόμαχου Αμύντα με σκορ 81-65, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες.

Οι γηπεδούχοι, μετά από μία νευρική 1η περίοδο (12-15), πήραν στη συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ (17-15) και δεν το έχασαν ξανά, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Έχοντας έναν εκπληκτικό σήμερα Λεγκίκα, που με 7/9 τρίποντα διέλυσε το αντίπαλο καλάθι, ο Τρικούπης έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (38-30) και στην επανάληψη έφτασε σε διψήφιες διαφορές, που έφτασαν μέχρι και το +18 (53-35 στο 5λεπτο της 3ης περιόδου και 75-57 περίπου 4΄ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Το τελικό 81-65 έδωσε μία απόλυτα δίκαιη νίκη στον Χαρίλαο Τρικούπη, με τους παίκτες της ομάδας να χειροκροτούνται και πάλι θερμά από τους φιλάθλους.

Εξαιρετικός και πάλι ο Παπαδιονυσίου (13π. με 3/6τρίπ. – 5ριμπ. – 6ασίστ) και αρκετά καλός ο Βασιλόπουλος (13π. με 4/8τρ. – 8ασίστ).

Θετική παρουσία είχαν και οι Αλίχοτζιτς, Δημητρακόπουλος και Λιάπης.

Οι νικητές έκαναν σήμερα ρεκόρ τριπόντων (15/32), πήραν τα ριμπάουντ (33-27), ενώ είχαν και 20 ασίστ.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Γκρέκας, Βύρλας και Αβάρε.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-8 στο 5λεπτο και 12-12, 1.32΄ πριν την λήξη της περιόδου, που τελικά έκλεισε με σκορ 12-15 για τον Αμύντα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στα μακρινά σουτ και η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στον Αλίχοτζιτς κάτω από το καλάθι.

Στην αρχή της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (18-15), με τρίποντο του Λεγκίκα και καλάθι και φάουλ του Αλίχοτζιτς και πιέζοντας αρκετά στην άμυνα, κατάφεραν λίγο αργότερα να φτάσουν στο +8 (25-17) με καλάθι του Λιάπη στον αιφνιδιασμό.

Λίγο μετά το 5λεπτο με τρίποντο του Βασιλόπουλου έγινε το 30-23 και 2.10΄ πριν τη λήξη της περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (35-25), με νέο καλάθι του Λιάπη, που ήταν πολύ καλός σ΄ αυτό το διάστημα.

Ο Αμύντας αντέδρασε και μείωσε σε 35-30, αλλά ο απίθανος σήμερα Λεγκίκας με νέο τρίποντο, έγραψε το 38-30 για την ομάδα του, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πολύ αποτελεσματικός από μακριά ο Τρικούπης στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, σημείωσε 4 τρίποντα με τους Αγγέλου, Παπαδιονυσίου, Βασιλόπουλο και Λεγκίκα και έφτασε έτσι την υπέρ του διαφορά στους 20 πόντους (55-35), καθαρίζοντας σχεδόν το παιγνίδι.

Όμως ο μαχητικός Αμύντας, σημειώνοντας κι αυτός με την σειρά του 4 τρίποντα, κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 9 πόντους (59-50), στη λήξη της περιόδου, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να επαναπαυθούν.

Στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου ο Αμύντας πάλεψε για να κρατηθεί ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης, με το σκορ να είναι στο +11 (68-57).

Στο σημείο αυτό όμως, ένα σερί 7-0 από τον Τρικούπη, που ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο του Λεγκίκα, έστειλε την διαφορά στο +18 (75-57), με 3.49΄ να απομένουν, με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί.

Στη συνέχεια ο Τρικούπης δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κράτησε την υπέρ του διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους και έφτασε άνετα στο τελικό 81-65.

Δεκάλεπτα: 12-15, 26-15, 21-20, 22-15.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Καρπάνος – Κανελλόπουλος.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 8(1), Καζανάς, Παγούρας, Βασιλόπουλος 13(3), Παπαδιονυσίου 13(3), Λιάπης 5, Αγγέλου 3(1), Χείλαρης 5, Στάθης, Λεγκίκας 21(7), Αλίχοτζιτς 13.

ΑΟ Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 15(4), Αουτερβάαλ, Ζούπας 1, Τοπάλι 4, Σιούντρης 5(1), Γκρέκας 12(3), Κουκούνιας 2, Γιούση, Γκάτζο 6(2), Μπέλη 9(1), Βύρλας 11.