Σάββατο, 27η Απριλίου 2024  2:57 μμ

wm small
Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2023 09:27

Σπάρταθλον 2023: “Έσπασε” το ιστορικό ρεκόρ του Κούρου ο Ζησιμόπουλος – Τερμάτισε με χρόνο 19:55!

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος “έσπασε” το ρεκόρ του Κούρου από το 1985 20:55, τερματίζοντας στο Σπάρταθλον 2023 με χρόνο κάτω από 20ωρες, 19:55.

Σταθερα πρώτος από την αρχή του αγώνα οδηγούσε την κούρσα φεύγοντας αρκετά μπροστά από τους υπόλοιπους αθλητές.

Για μια ακόμη φορά αυτός ο αθλητής υπεραποστάσεων έκανε περήφανη τόσο την Ελλάδα αλλά και το Αγρίνιο!!!.

Ο Αγρινιώτης δρομέας προπορευόταν από το ξεκίνημα του αγώνα, μεγαλώνοντας συνεχώς τη διαφορά από τους υπόλοιπους.

Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα της ιστοσελίδας του Σπάρταθλον, ο 40χρονος υπερμαραθωνοδρόμος τερμάτισε τα 245 χλμ. του αγώνα Αθήνα – Σπάρτη σε 19:59:24 και κατέκτησε την 3η διαδοχική του νίκη.

Δεύτερος αναδείχτηκε ο Νορβηγός Σίμεν Χόλβικ, με 22:17:23.

Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης ήταν η Νόορα Χόνκαλα από τη Φινλανδία, με 23:23:02, ενώ 4ος ήταν ο Ουρουγουανός Μαρτίνες Ρόμαν Φερνάντο Αντρες με 23:32:58.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Βραζιλιάνος Βαλντενίρ Ζαντόσα (23:37:32) και στην 6η η Αμερικανίδα Καμίλ Χέρον με 23:39:56.

Πληροφορίες-φώτο: irunmag.gr