Σάββατο, 28η Σεπτεμβρίου 2024  10:11 μμ
Σάββατο, 08 Οκτωβρίου 2022 21:58

Ήττα στην πρεμιέρα για τον Χαρίλαο Τρικούπη στην Ελευθερούπολη

Ήττα για τον Τρικούπη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, που υποχρεώθηκε σε εύκολη και με μεγάλη διαφορά ήττα με σκορ 95-62 από την Ελευθερούπολη, που φέτος έχει βλέψεις πρωταθλητισμού.

Η ομάδα του Μεσολογγίου παρουσίασε προβλήματα στην αμυντική λειτουργία, κάτι που φαίνεται από τους 95 πόντους που δέχθηκε. Έχασε κατά κράτος τη μάχη κάτω από τα καλάθια (38-24 τα ριμπάουντ), με τους ψηλούς των γηπεδούχων να σκοράρουν πολύ εύκολα, μερικές φορές χωρίς αντίσταση, ενώ κακές ήταν και οι επιστροφές, συνέπεια των 14 συνολικά λαθών, με αποτέλεσμα να δεχθεί πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Τρικούπης άντεξε μόλις για 6΄ περίπου λεπτά κρατώντας επαφή με το σκορ (13-13) και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα φτάνοντας ήδη από την 1η περίοδο σε διψήφιες διαφορές και επικράτησαν πολύ εύκολα, αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά.

Από τον Τρικούπη διασώθηκε ο Χουχούμης, ενώ φάνηκαν κάπως και οι Δημητρακόπουλος, Μολφέτας και Ερμείδης.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 5λεπτο με σκορ 11-11. Λίγο μετά ο Μολφέτας έκανε το 13-13, όμως στη συνέχεια ένα επιθετικό μπλακ – άουτ του Τρικούπη, θα επιτρέψει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς με τρία εύστοχα τρίποντα και ένα μεγάλο σερί 15-2, θα προηγηθούν στη λήξη της 1ης περιόδου με 28-15.

Ο Τρικούπης μείωσε στην αρχή της 2ης περιόδου στους 10 (30-20), όμως η Ελευθερούπολη σκοράροντας και κάτω από τη ρακέτα και από την γραμμή των τριών πόντων, θα φτάσει δύο φορές την υπέρ της διαφορά στο +17 (37-20) και αργότερα (44-27). Στη συνέχεια θα υπάρξει μία αντίδραση από τους παίκτες του Τρικούπη, που θα μειώσουν στη λήξη του ημιχρόνου ξανά στους 10 (47-37).

Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, 7/9 οι γηπεδούχοι και 5/7 οι φιλοξενούμενοι. Ο Τρικούπης δεν είχε καλή αμυντική ισορροπία, δεχόμενος πολλούς πόντους και από τρίποντα και στον αιφνιδιασμό, ενώ στην επίθεση στηρίχτηκε από τους Χουχούμη 12, Δημητρακόπουλο 9 και Μολφέτα 9.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Τρικούπης μετά από πολλή ώρα θα κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο -8 (52-44), όμως ένα νέο μεγάλο επιθετικό μπλακ – άουτ των παικτών του, θα οδηγήσει την Ελευθερούπολη σε σερί 11-1 αυτή τη φορά και θα κλείσει έτσι η περίοδος στο +18 (63-45), για τους γηπεδούχους.

Ο Τρικούπης στην τελευταία περίοδο, μείωσε αρχικά στο -14 (65-51), όμως στη συνέχεια με πολλά λάθη και κακές επιστροφές έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να σκοράρουν πολύ εύκολα με κάθε τρόπο και να φτάσουν τελικά την υπέρ του διαφορά στους 33 πόντους (95-62).