Παρασκευή, 29η Μαρτίου 2024  11:51 πμ

wm small
Σάββατο, 21 Μαϊος 2022 20:07

Μπάσκετ: Nίκη στον «τελικό» και στην Α2 του χρόνου ο ΑΟ Αγρινίου

Tρομερό ματς στο ΔΑΚ Αγρινίου με τον ΑΟ να νικάει τον Φίλιππο Βέροιας με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με 73-62 και να παραμένει στην Α2 κατηγορία μπάσκετ και την νέα χρονιά.

Μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο (17-17) ο Φίλιππος κυριάρχησε στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 31-38 στο ημίχρονο.

Τι άλλαξε στην επανάληψη; Ο ΑΟ μπήκε στο παρκέ και έπαιξε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ άμυνα. Στην επίθεση Τσρνιτς, Μήτσου και Κυριλής απο την περιφέρεια και ο Μπαλός μέσα στην ρακέτα έκαναν την δουλειά και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-50 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα.Στα τελευταία δεκα λεπτά οι παίκτες του Coach Παπαδόπουλου συνέχισαν την καταπληκτική τους αμυνα.  Έτσι έφτασε στο θριαμβευτικό 73-62.

Απο τους νικητές ο Τσρνιτς ειχε 15 πόντους και ο Μήτσου 14 ενώ ο Μπαλός πρόσθεσε 13 και ο Κυριλής 12.Απο τον Φίλιππο ο Ελευθεριάδης ειχε 24 και ο Ιατρίδης 13.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Μηλαπίδης-Ζιώγας (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 17-17, 31-38, 58-50, 73-62

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης, Τσρνιτς 15 (2), Τσούκας 6 (2), Μήτσου 14 (3), Κυριλής 12 (1), Μπαλός 13 (1), Κουρουπάκης 8, Γκάτζιος 5.

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 4, Ελευθεριάδης 24 (2), Πουλιανίτης 6, Κοθράς 3 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 2, Ιατρίδης 13 (2), Πιλκούδης 3.