Στο κυνήγι των βαθμών – Η προαναγγελία του αγώνα Παναιτωλικός – ΟΦΗ

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Στο κυνήγι των βαθμών, που μπορούν να φανούν πολύτιμοι στο τέλος, ο Παναιτωλικός με τον ΟΦΗ συγκρούονται σε ένα κρίσιμο παιχνίδι.

Και οι δύο ομάδες θέλουν να αποφύγουν τις περσινές περιπέτειες. Η ιστορία ευνοεί την έδρα στις συναντήσεις τους, αλλά οι παραδόσεις δεν νικούν από μόνες τους.

Ο Παναιτωλικός

Το τέταρτο παιχνίδι στην έδρα του δίνει ο Παναιτωλικός, με στόχο την πρώτη του νίκη εκεί. Η συγκομιδή του ως τώρα έχει έλθει από τα ταξίδια του, αφού έχει τέσσερις βαθμούς σε δύο εκτός έδρας παιχνίδια και ένα βαθμό στα τρία της έδρας του.

Ο Παναιτωλικός δεν έχει βρεθεί μπροστά στο σκορ στα παιχνίδια του, με εξαίρεση τον λίγο χρόνο των καθυστερήσεων στο Περιστέρι, όταν και πέτυχε το νικητήριο γκολ ο Ζεστέντ.

Ξεκίνησε με 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά στα τέσσερα τελευταία και σκοράρει και δέχεται γκολ. Μάλιστα έχει δεχτεί γκολ και στα τέσσερα από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Αναστασίου προσπαθεί να οδηγήσει τον Παναιτωλικό σε πιο… ήρεμα νερά, σε σχέση με τις περιπέτειες των δύο προηγούμενων ετών.

Αντιμετωπίζει την τελευταία ομάδα που έπαιξε πριν φύγει για το εξωτερικό, τον ΟΦΗ. Μάλιστα στο τελευταίο του παιχνίδι είχε σκοράρει, όπως είχε σκοράρει και ο τότε συμπαίκτης του Νίκος Νιόπλιας, και σήμερα αντίπαλος προπονητής.

Οι τελευταίοι αγώνες

11.09.2021: Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0
19.09.2021: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2 (Βέργος, Ζεστέντ)
22.09.2021: Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2 (Χόρχε Ντίας)
26.09.2021: Λαμία – Παναιτωλικός 2-2 (Ντουάρτε, Βαρόνε)
03.10.2021: Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-3 (Βέργος)
Το πρόγραμμα
17.10.2021: Παναιτωλικός – ΟΦΗ
24.10.2021: Άρης – Παναιτωλικός
30.10.2021: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός

Ο ΟΦΗ

Μετά από τις τέσσερις ισοπαλίες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ υπέστη την πρώτη του ήττα, μέσα στο Ηράκλειο από τον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο θα επιδιώξει να συνεχίσει την καλή εικόνα του εκτός έδρας, που του έχει αποφέρει δύο ισοπαλίες με Άρη και ΠΑΣ Γιάννινα. Αν προσθέσουμε στα δύο αυτά παιχνίδια και τις δύο νίκες στο τέλος της περασμένης σεζόν, σε Λάρισα και Λαμία, που τον έσωσαν πανηγυρικά, ο ΟΦΗ δεν έχει χάσει τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας.

Ο ΟΦΗ έχει προηγηθεί στο σκορ μόλις για 10 λεπτά ως τώρα, στο παιχνίδι στα Γιάννενα. Εκεί πέτυχε και το μοναδικό του γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

13.09.2021: Άρης – ΟΦΗ 0-0
19.09.2021: ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-3 (Νέιρα 2, Βούρος)
22.09.2021: ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-0
27.09.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1 (Νέιρα)
03.10.2021: ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-3 (Ναμπί)

24.10.2021: ΟΦΗ – Λαμία

31.10.2021: Παναθηναϊκός – ΟΦΗ

Μεταξύ τους

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει… δεδομένο το τρίποντο, όταν έρχεται η ώρα να υποδεχτεί τον ΟΦΗ. Και αυτό γιατί και στις επτά συναντήσεις τους στο Αγρίνιο για την κατηγορία, έχει πάρει τη νίκη.

Το ίδιο συνέβαινε ανελλιπώς και στο Ηράκλειο με νικητή τον ΟΦΗ, ωστόσο στη σεζόν που πέρασε, ο Παναιτωλικός κατάφερε να αποσπάσει δύο ισοπαλίες. Είναι τα μοναδικά μεταξύ τους στο πρωτάθλημα, που δεν τα κέρδισε ο γηπεδούχος.

Και ενώ λοιπόν ο ΟΦΗ φεύγει πάντα χαμένος από το Αγρίνιο, υπάρχει το παράδοξο να έχει κερδίσει και στις τρεις τελευταίες επισκέψεις του για το Κύπελλο, ενώ άλλη μια το 1976, έχασε στην παράταση!

Ο Παναιτωλικός λοιπόν δεν έχει χάσει στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

03.01.2021: Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1
(83’ σουτ Μανθάτης, 85’ σουτ Λιάβας – 55’ σουτ Στάικος. Στο 90’ 2ηκίτρινη Νέιρα)