Δευτέρα, 20η Μαίου 2024  9:16 μμ

wm small
Τετάρτη, 06 Μαϊος 2015 23:11

Στην εθνική Taekwon Do αθλητές του Θησέα- 3ος σύλλογος στην Ελλάδα στη γενική κατάταξη

Την κορυφαία επίδοση στο χώρο του Taekwon do πέτυχαν οι αθλητές του Α.Σ. Θησέας Αιτωλοακαρνανίας,  στη μεγαλύτερη διοργάνωση της Ελλάδας κάτω των 18 ετών, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων.

Ο σύλλογος συμμετείχε με 7 αθλητές και κατέκτησε 3 μετάλλια,2 χρυσά, χάλκινο και 4 πέμπτες θέσεις. Οι πρωταθλητές του συλλόγου κατέπληξαν με τις σπουδαίες εμφανίσεις τους κερδίζοντας το χειροκρότημα από όλο τον κόσμο αλλά και τα συγχαρητήρια από όλους τους προπονητές για το υψηλό επίπεδο τεχνικής που έχουν. Οι δυο αθλητές που κέρδισαν τα χρυσά μετάλλια Καλλιφωνης Χριστόφορος και Γιαμαλάκης Νίκος έγιναν πλέον οι μοναδικοί αθλητές της δυτικής Ελλάδας που είναι μέλη εθνικής ομάδας και θα συμμετέχουν στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα τον Οκτώβριο στη Λετονία.

Όλο αυτό το αποτέλεσμα οφείλεται στον κορυφαίο δάσκαλο της πόλης μας κι έναν από τους καλύτερους στην Ελλάδα, ομοσπονδιακό προπονητή και πρωταθλητή Κακαρέλη Νίκο που φέτος κατάφερε να φτάσει τον σύλλογο στην κορυφή σε όλη την Ελλάδα σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις της ΕΛΟΤ. Άλλωστε ο ΑΣ Θησέας συμμετέχει μόνο στις επίσημες διοργανώσεις της ομοσπονδίας.

Οι αθλητές που κατέκτησαν αυτές τις σπουδαίες επιτυχίες και πλέον είναι μέλη της εθνικής ομάδας Tae kwon do είναι:

Καλλιφωνης Χριστόφορος χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -78 κιλών μετά από πέντε νίκες. Ο αθλητής μας είχε πολύ δύσκολο έργο μιας και κέρδισε πολλούς πρωταθλητές Ελλάδος με αποκορύφωμα στον τελικό να κερδίσει έναν αθλητή με 14 χρυσά μετάλλια σε 14 διεθνείς διοργανώσεις από την Κοζάνη κι ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα στο χώρο του tae kwon do με άψογη συνεργασία με τον δάσκαλό του Κακαρέλη Νίκο και να ανεβεί στην πρώτη θέση στην Ελλάδα και να μπει στην εθνική ομάδα.

Γιαμαλάκης Νίκος χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των +78 κιλών μετά από 4 αγώνες. Εκπληκτικός ο αθλητής μας ξεσηκώνοντας το στάδιο με την τακτική του και τη συνεργασία με τον δάσκαλο του έπιασε πολύ καλή απόδοση αν και ήταν ο πιο κοντός στην κατηγορία και κατάφερε να κερδίσει όλους τους αντιπάλους του και μπει κι αυτός στην εθνική ομάδα tae kwon do. Ο Νίκος αν και μικρός σε ηλικία κατάφερε στον τελικό να κερδίσει δύσκολα στον ξαφνικό θάνατο με μια εντυπωσιακή τεχνική αγαπημένη του δάσκαλου του που τον έχει κρατήσει αήττητο σε όλους τους ξαφνικούς θανάτους σαν αθλητή.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια μας Γιαμαλακη Ελένη μετά από 3 φανταστικούς αγώνες και αποδεικνύοντας ότι είναι σε όλες τις διοργανώσεις σε Ελλάδα κι εξωτερικό μέσα στα μετάλλια. Η Ελένη έχασε στον ημιτελικό αγώνα από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Κωνσταντινιδου για δύο πόντους. Η αθλήτρια μας ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και στο τέλος του αγώνα έχασε λίγο την ισορροπία της με αποτέλεσμα να δεχτεί ένα κεφάλι και να γυρίσει το σκορ και να χάσει τον αγώνα αλλά και το χρυσό μετάλλιο.

Το Δ.Σ. και οι φίλοι του συλλόγου μας fight club Kakarelis συγχαίρει τους αθλητές μας που κατάφεραν να φτάσουν στην κορυφαία διάκριση που έχει έρθει στο Αγρίνιο στο tae kwon do τα τελευταία χρόνια και τους εύχεται καλή επιτυχία στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στην Λετονία τον Οκτώβριο. Επίσης πολλά συγχαρητήρια στους προπονητές Κακαρέλη Αλέξιο και Νίκο για την σπουδαία δουλειά που κάνουν και έχουν προβάλει την πόλη μας σε όλο τον κόσμο μέσα από τον αθλητισμό και τις διακρίσεις. Μαζί τους θα μεταβούν για να στηρίξουν και να βοηθήσουν τους αθλητές οι προπονητές του ΑΣ Θησέας Κακαρέλης Αλέξιος και Νίκος.

11050130_378757282313593_4277647458145634864_n (1)11050130_378757282313593_4277647458145634864_n10428010_378756282313693_7148485795556647220_n20198_378757262313595_3742793613326187264_n1509821_378974412291880_8099729420167377094_n11205501_689788707813944_936606409283807963_n