wm small
Κυριακή, 14 Μαρτίου 2021 21:48

Basket League: Βαριά ήττα στη Θεσσαλονίκη για το Μεσολόγγι, σαρωτικός ο Ηρακλής

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Ο Ηρακλής (7-10) διπλασίασε τις νίκες επί το Μεσολογγίου (4-13) επικρατώντας με 100-78 και δεν ασχολείται ξανά με την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής πήρε σημαντική νίκη επί του Μεσολογγίου με 100-78 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία αφού πλέον αύξησε τη βαθμολογική διαφορά και διπλασίασε και τις νίκες επί του συγκεκριμένου αντιπάλου.

Μετά από ένα μικρό διάστημα προσαρμογής οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με πρωταγωνιστές τους Καββαδά και Ενετσιόνια προηγήθηκαν με 24-13 (7′).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μία χαλάρωση των γηπεδούχων και με σερί 10-0 χάρη στον Γκότσερ μείωσαν σε 34-31 (15′). Ο Ηρακλής βρήκε λύσεις για την άμυνα ζώνης του Καλαμπάκου και με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε να ξεφύγει πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (45-31, 17′).

Ο Καββαδάς ήταν ασταμάτητος και χάρη στον Ελληνα διεθνή η διαφορά πήγε στο +19 (59-42, 23′). Οι φιλοξενούμενοι και πάλι όμως βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν αφού Γκότσερ και Λάνκγφορντ βρήκαν πολλά καλάθια και μείωσαν σε 65-62 (28′). Στο δίλεπτο μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου πάντως ο Ηρακλής με τον Χάγκινς κατάφερε να μετατρέψει το σκορ σε 72-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς δεν ήθελαν να δώσουν και τρίτη ευκαιρία στον αντίπαλο αν επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Με σοβαρότητα και πέντε πόντους Ίμπανκς έγινε το 83-67 (35′) και εν συνεχεία δεν ανησύχησαν ξανά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Μεσολόγγι δεν έπαιξε άμυνα και σούταρε με 43% στα δίποντα. Ο Ηρακλής είχε 12/24 τρίποντα, 23/39 δίποντα και μόλις 9 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καββαδάς τελείωσε με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ ο Χάνλαν πρόσθεσε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Εξαιρετική παρουσία από τον Χάγκινς (21π. με 5/6τρ., 8ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέιβις στο δεκάλεπτο που αγωνίστηκε είχε 0/4 σουτ και 5 φάουλ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:Βοήθησε αρκετά ο Ίμπανκς με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν μείωσε το Μεσολόγγι σε 65-62, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν σε ένα δίλεπτο μέσα ξανά με διψήφια διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής ορισμένα κενά διαστήματα. Το Μεσολόογι τους 100 πόντους που δέχτηκε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δυναμικό κάρφωμα του Καββαδά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39. 72-63. 100-78

Πηγή: gazzetta.gr