wm small
Δευτέρα, 07 Δεκεμβρίου 2020 19:09

Ντέρμπι ουραγών

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς στο Αγρίνιο δύο από τις ομάδες που βρίσκονται στην τελευταία τριάδα ψάχνουν για βαθμούς.

Ο Παναιτωλικός μάλιστα αναζητά και την πρώτη νίκη του, με την ΑΕΛ να έχει καλύτερη συγκομιδή εκτός έδρας.

Ο Παναιτωλικός
Ο Παναιτωλικός έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια του, έτσι ο Τραϊανός Δέλλας ψάχνει τους πρώτους του βαθμούς στο τρίτο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας.

Η ήττα από τον Παναθηναϊκό ήταν η έκτη και τώρα ο Παναιτωλικός δεν έχει νίκη στα 10 της σεζόν. Πέρσι είχε ξεκινήσει με 15 αγώνες χωρίς νίκη.

Έκανε τρεις ισοπαλίες στα πέντε πρώτα, αλλά μόλις μια στα πέντε τελευταία.

Έχει τη χειρότερη επίθεση με τέσσερα γκολ. Μάλιστα όλα τα γκολ τα έχει πετύχει με στημένη μπάλα!

Τρία είναι με πέναλτι, από τον Μάζουρεκ, τον Αριγίμπι και τον Μεντόσα, και ένα με χτύπημα φάουλ από τον Αριγίμπι.

Έχει προηγηθεί στο σκορ μόνο στην πρεμιέρα με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, για 15 λεπτά. Είναι και το μοναδικό γκολ, που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο Αγρίνιο έχει τρεις ήττες και μια μόνο ισοπαλία, με τον Αστέρα Τρίπολης. Έχει να κάνει νίκη από το τελευταίο παιχνίδι των πλέι άουτ με το Βόλο.

19.12.2020: Παναιτωλικός – Απόλλων
Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Αριγίμπι 2, Μάζουρεκ και Μεντόσα από 1.

Η ΑΕΛ
Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα από τον Άρη στο γήπεδό της, μένοντας έτσι με μια νίκη στη σεζόν, αυτή στα Γιάννενα. Από τους έξι βαθμούς της ως τώρα, τους τέσσερις τους έχει βρει εκτός έδρας, αφού πήρε ισοπαλία και στο Βόλο.

Η νίκη επί του ΠΑΣ είναι η μοναδική της ΑΕΛ στα 13 τελευταία παιχνίδια.

Έχει πετύχει έξι γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα 12 τελευταία, μετά τη νίκη της επί του Βόλου.

Μέσα στο 2020 έχει προηγηθεί μόνο μια φορά στο πρώτο ημίχρονο αγώνα, την 1η Μαρτίου εναντίον του Αστέρα Τρίπολης, όταν νίκησε 3-0, με όλα τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο!

Εκτός έδρας έχασε στο τελευταίο της παιχνίδι από την ΑΕΚ, αφού είχε μείνει αήττητη στα δύο προηγούμενα. Η νίκη στα Γιάννενα είναι η μοναδική στα 16 τελευταία εκτός για τη Super League.

22.11.2020: ΑΕΚ – ΑΕΛ 4-1
28.11.2020: ΑΕΛ – Ατρόμητος 0-0
02.12.2020: ΑΕΛ – Άρης 0-3
12..12.2020: ΑΕΛ – ΟΦΗ
20.12.2020: Ολυμπιακός – ΑΕΛ

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Πινακάς 4, Σπαρβ και Μούζεκ από 1.

Μεταξύ τους
Ο Παναιτωλικός νίκησε τον περασμένο Ιούνιο στη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, για να ξεκινήσει την πορεία παραμονής του στην κατηγορία. Δεν είχε κερδίσει στα προηγούμενα πέντε, όπου η ΑΕΛ είχε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Πάντως τώρα η ΑΕΛ δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους.

Στα εννέα παιχνίδια τους στη Super League έχει έξι νίκες η γηπεδούχος ομάδα, ενώ υπάρχουν και τρεις ισοπαλίες.

Φιλοξενούμενος έχει να κερδίσει από το 2012, στην Β’ κατηγορία τότε. Η ΑΕΛ είχε νικήσει τότε στο Αγρίνιο, αλλά ο Παναιτωλικός ανέβηκε κατηγορία.

Πρωτόπαιξαν αντίπαλοι στην κατηγορία μόλις το 2016.
Ο Παναιτωλικός πέτυχε την περασμένη σεζόν επτά γκολ σε βάρος της ΑΕΛ, σχεδόν το ένα τέταρτο όσων πέτυχε συνολικά (30).

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός έχει τρεις νίκες, ενώ δύο παιχνίδια ήλθαν 202 και τα δύο μέσα στο 2019.

Και στους πέντε αγώνες ο Παναιτωλικός έχει πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ και συνολικά 12.

Η ΑΕΛ έχει σκοράρει και στα τέσσερα για την κανονική περίοδο και μόνο στα πλέι άουτ τον περασμένο Ιούνιο απέτυχε να βάλει γκολ.

19.10.2019: Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-2
(34’ σουτ Χόρχε Ντίας, 77’ σουτ Μπαϊροβιτς – 27’ κεφαλιά Μιχαήλ, 80’ κεφαλιά Μόρας)