Κυριακή, 29η Σεπτεμβρίου 2024  11:17 πμ
Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016 02:01

Nίκη του Κώστα Σταμούλη στον 5ο Φιλίππειο Δρόμο

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο αθλητής της ΓΕΑ Κώστας Σταμούλης στον 5ο Φιλίππειο Δρόμο απόστασης 14.600μ. που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου στη Βέροια.
Η εκκίνηση έγινε από τους Βασιλικούς Τάφους στον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας , περνούσε από το Φράγμα του Αλιάκμονα και ο τερματισμός ήταν μπροστά στο Δημαρχείο της Βέροιας.
Ο αθλητής του Μπάμπη Ποσονίδη έκανε νέο ρεκόρ διαδρομής με 49΄13΄΄ και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της νέας αγωνιστικής χρονιάς.
Στον ίδιο αγώνα έτρεξε και η Γεωργία Σταμούλη , η οποία τερμάτισε στην 5η θέση των γυναικών. Στον αγώνα συμμετείχαν 900 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα και έχει καθιερωθεί σε ένα από τους καλύτερους αγώνες.
Διοργανωτές ήταν ο Σύλλογος Δρομέων Βέροιας και το Αθλητικό τμήμα Κ.Α.Π.Α. Δήμου Βέροιας.