Κυριακή, 21η Ιουλίου 2024  9:18 πμ
Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2024 12:28

Αγρίνιο: To 4ο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ "Οι Μονόλογοι της Λήδας" στο 6o ΓΕΛ 14-16 Ιουνίου! (Με ελεύθερη είσοδο!)

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Φέτος η φάση είναι… Μονόλογοι!!!

Μια γιορτή του ανεξάρτητου σινεμά διοργανώνεται και φέτος στο Αγρίνιο 14 & 15 Ιουνίου!

Το καθιερωμένο, πλέον, ραντεβού της «Λήδας» και των μονολόγων της με το κοινό θα λάβει μέρος στον προαύλιο χώρο του 6ου Γενικού Λυκείου Αγρινίου! (περιοχή παλαιού Αγ.Χριστοφόρου)

Όσοι επισκεφθούν φέτος τον Ιούνιο το Αγρίνιο και έρθουν στο 4ο κινηματογραφικό φεστιβάλ της Λήδας θα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά πρωτοποριακές ταινίες και να συνομιλήσουν ζωντανά με σκηνοθέτες και ηθοποιούς.

Οι προβολές περιλαμβάνουν ψαγμένες ταινίες που δεν θα βρείτε εύκολα αλλού. Εξάλλου, ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου φεστιβάλ είναι η ανάδειξη πρωτοπόρων φωνών του ανεξάρτητου ευρωπαϊκού και παγκόσμιου σινεμά. Κινηματογραφικοί μονόλογοι με ιδιαίτερες ερμηνείες, μαθητικές ταινίες, ντοκιμαντέρ που αναδεικνύουν κοινωνικά ζητήματα, αλλά και μικρού μήκους ταινίες που προβάλλονται για πρώτη φορά.

Η διοργάνωση είναι του σκηνοθέτη Γιώργου Λουριδά και της ομάδας του στο Αγρίνιο, με τη συνδρομή του Συλλόγου Αποφοίτων Κινηματογράφου Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

(Στον χώρο θα λειτουργεί κυλικείο με σουβλάκια και αναψυκτικά.)

Η γιορτή θα ολοκληρωθεί στις 16 Ιουνίου, την Κυριακή το βράδυ, με ένα party απονομής βραβείων και επαίνων στο Café de Flore (οδός Σαλάκου) στο κέντρο του Αγρινίου.

Είστε όλοι σας προσκεκλημένοι!

agriniofilmfestival poster 2024

Ο σχεδιασμός της αφίσας είναι του Θοδωρή Μέρκου & του logo της Νεφέλης Εκάτης Κατσαρού.

σκηνοθετες 4οAgrinioFilmFestival

Η λίστα με τους εξέχοντες καλεσμένους που θα δώσουν το παρόν από κοντά περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τους:

Σκηνοθέτες: Pasquale Mattia Gelorini (Ιταλία), Carrie Day (Σκωτία), Ευτέρπη Κουτρουμπά (Yasemi Films), Georges Salameh (MeMSéA) & Στεφανία Ορφανίδου (εικαστικός), Στάθης Γιαννακόπουλος (Καλαμάτα), Κώστας Γεωργοσόπουλος, Αλίκη Ιωάννα Παπαπέτρου, Αλεξία Τσούνη (Πανελλήνια πρεμιέρα: Make Art Not War!), Νίκος Κεφαλάς, Σοφία Ντιάγκα (Θεσσαλονίκη), Βαγγέλης Πυρπύλης, Θανάσης Μιχαηλίδης (Θεσσαλονίκη), Αλέξανδρος Βέρροιος

Διευθυντές φωτογραφίας: Ευάγγελος Βλαχάκης (Αθήνα), Ilaria Vecchio (Iταλία), Ανδρέας Κοπασάκης

Ηθοποιοί: Αθηνά Κεφαλοπούλου, Daiva Malina (Λιθουανία), Tsen Day-Beaver (Σκωτία), Μαρία Φραγκιά (Αθήνα), Γεωργία Νταουκάκη (Κρήτη), Κωνσταντίνος Κιτσάκης, Άρια Κουρτέση, Έλφη Ασλάνη (Ιωάννινα), Δημήτριος Αναστασόπουλος (χορευτής), Δημήτρης Μέξης (ηθοποιός & χορευτής)

Το φεστιβάλ φέτος παρουσιάζει η Μάρθα Παπακωστοπούλου.

Τα σόσιαλ του φεστιβάλ:

https://www.instagram.com/ledamonologuesfilmfestival/

https://web.facebook.com/agriniointernationalfilmfestival

https://www.youtube.com/channel/UCqbNjEzM2bwFbqVqVTH-log

Το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ

14 Ιουνίου / 14th of June

20.30  Εγκαίνια εκθεσιακού χώρου του 6ου ΓΕΛ με αρχειακό υλικό για τη δεκαετή ιστορία του

21.15  Έναρξη Προβολών

MONOLOGUES / ΜΟΝΟΛΟΓΟΙ

"NINA" The Seagull - Efterpi Koutroumpa  4’40’’

De Jure Et De Facto - The 60's Generation - Aliki Ioanna Papapetrou  17’30’’

Κέρβερος – Χρυσούλα Σπυρέλη, Κωνσταντία Σκανδάλου Κορδολαίμη  4’20’’

Για Σένα Αγάπη ΜουΈλφη Ασλάνη  1’20’’

Ο Άνθρωπος με το λουλούδι στο στόμα – Άρια Κουρτέση  2’20’’

DOCUMENTARIES / ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

A Different Perspective - Nikolaos Vlasios Kefalas (Spain) 5’

Highschool graduatesΚωνσταντίνος Γεωργοσόπουλος  3’

Hippodamia - Georges Salameh 17’

STUDENT MOVIES / «ΓΙΝΕ ΠΟΙΗΤΗΣ»

Εφηβικό Τμήμα – 10  Μαθητικές Ταινίες (1ο μέρος)  12’

OUT OF COMPETITION / ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ

Juana La Loca (Ιωάννα η Τρελή) – Γεωργία Καποπούλου  3’

Αντιγόνη το όνομά μου – Σοφία Ντιάγκα  6’

Libera Mare – Alexandra Stefanakis (France) 1’40’’ 

Να ζεις – Άννα Ασημακούλα 11’

SHORT MOVIES

Man Hunt - Dystopian Films  5’

Goodbye Speech - Petros Goutas, Maria Poutiou  16’30’’

Caged - Orestis Rouskas  19’50’’

15 Ιουνίου / 15th of June

-Live επί σκηνής-

20.30  Stand Up Comedy – Αθηνά Κεφαλοπούλου 10’

21.15  Έναρξη Προβολών

MONOLOGUES / ΜΟΝΟΛΟΓΟΙ

Life is… - Λίλιαν Παπαδημήτριου  3’30’’

Ήρθες σαν όνειρο – Ειρήνη Κοράκη  1’30’’

Further Up - Αθηνά Κεφαλοπούλου  3’

Slow Dating - Adam Szudrich (Australia) 7’50’’

Γλυκό πουλί της νιότης – Κωνσταντίνος Κιτσάκης  3’20’’ 

Ο Μεγάλος Δικτάτωρ - Γιάννης Οιχαλιώτης  4’20’’

SHORT MOVIES

Parallel Realms - Carrie Day (UK) 13’29’’

THE DAILY NIGHT - Pasquale Mattia Gelorini (Italy) 12’

 

DOCUMENTARIES / ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Make Art Not War - Alexia Tsouni  22’

The Town Crier (Ο Τελάλης) – Βαγγέλης Πυρπύλης  20’40’’

STUDENT MOVIES / «ΓΙΝΕ ΠΟΙΗΤΗΣ»

Εφηβικό Τμήμα – 10  Μαθητικές Ταινίες (2ο μέρος)  12’

SHORT MOVIES

Day Sleeper - Melfin Pereira (UK) 9’40’’

Lo-tech reality – Guillermo Garcia Lopez  (Spain) 8’

Bubbles - Meri Dishnica (Ιtaly) 15’

 

16 Ιουνίου / 16th of June

21.30  Έναρξη Πάρτυ με μουσική & προβολές

THE SILENT SYNTHETIC SYMPHONY: A Human-AI Collaboration - Giannakopoulos Efstathios  6’30’’

An odd friendship – Alexandros Verroios 11’

22.30 Ανακοίνωση Νικητών

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ: «ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ»

«ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ»

«ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ»

«ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ»

«ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ»

«ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ»

Η κριτική επιτροπή του φεστιβάλ φέτος αποτελείται από τους: Ιωάννα Σκλαβενίτη, Γιώργο Σαβόγλου, Ιωάννη Βολιώτη, Χρήστο Ντανάκα, Daiva Malina, Χρήστο Αρφάνη, Αντώνη Χαμαλέτσο, Αγγελική Μαραθιά

agriniofilmfestival programma2024 b

agriniofilmfestival programma2024 a

Διαβάστηκε 1603 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2024 12:28
Συντακτική Ομάδα του AitoloakarnaniaBest.gr

Καθημερινή ενημέρωση με οτι καλύτερο συμβαίνει και ότι είναι χρήσιμο για τον κόσμο στην Αιτωλοακαρνανία. Σε πρώτο πλάνο η ανάδειξη του νομού, ως φυσική ομορφιά, πολιτισμικές δράσεις, ιστορικά θέματα, ενδιαφέροντα πρόσωπα και ομάδες και οτι άλλο αξίζει να αναδειχθεί.

Ακολουθείστε το AitoloakarnaniaBest.gr στο Google News