Δευτέρα, 20η Μαίου 2024  1:49 μμ

wm small
Δευτέρα, 07 Μαρτίου 2016 14:27

Άνετη νίκη για την ΑΛΦΑ 93 με τον Λιακατά (72-49)

Εύκολη νίκη σημείωσε στην έδρα της η ΑΛΦΑ 93 το απόγευμα του Σαββάτου (5/3), στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, με αντίπαλο τον Γρ. Λιακατά. Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση επικράτησαν της ομάδας του Αιτωλικού με 72-49 στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ και μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-13, με τον Μπόσμο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όμως η ΑΛΦΑ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με τους Σταυρόπουλο, Κυριαζή και Βατίστα σε εξαιρετική κατάσταση πήραν προβάδισμα 9 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (32-23).

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των 6 παικτών του Λιακατά αύξησαν τη διαφορά στους 14 με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (50-36). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ άνοιξε εκ νέου τη διαφορά και ο Ντίνος Καραπιπέρης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 4 παίκτες από την ακαδημία της ομάδας, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 72-49.

Εξαιρετικοί από την περιφέρεια για τους Αγρινιώτες οι Σταυρόπουλος και Κυριαζής (18π. έκαστος), ενώ καθολική παρουσία κάτω από το καλάθι είχε ο Βατίστας (17π.). Από τους φιλοξενούμενους ο Μπόσμος έκανε… όλη τη δουλειά, που σημείωσε τους 30 απο τους 49 πόντους της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 11-13, 21-10, 18-13, 22-13.
ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Καρράς, Διαμάντης, Τσέλιος, Σταυρόπουλος 18(2), Κουβέλης 7(1), Καραπιπέρης 3(1), Ηλιού 2, Κυριαζής 18(4), Βατίστας 17, Θεοφάνης 3(1), Παρθένης 3, Αγγελόπουλος.
Γρ. Λιακατάς (Φαράντος): Μπόσμος 30, Κουφός 7, Λαχανάς 6, Τουσίνι 2, Μάντης 3, Λειβαδάς 1.

*Επόμενη και τελευταία αγωνιστική για την ΑΛΦΑ 93, εκτός έδρας με τον ΑΟ Βόνιτσας, στις 19 Μαρτίου και ώρα 17:00.