wm small
Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016 19:57

Στην παράταση ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Για άλλο ένα παιχνίδι εκτός έδρας ο Α.Ο. Αγρινίου πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα χάνοντας στην παράταση απο την ομάδα του Στρατωνίου Χαλκιδικής με 89-82.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με επιθετικες αιχμες τους Μπερερή, Γεωργούλα και Ναούμη προηγήθηκε με 17-28 στο πρωτο δεκάλεπτο. Το Στρατώνι αντέδρασε και μείωσε στο ημίχρονο στον ένα πόντο 43-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι περάσανε μπροστά με πέντε πόντους 60-55 αλλά η ομάδα του Αγρινίου βρήκε λύσεις και ισοφάρισε σε 61-61. Μεγάλο ματς έγινε στα τελευταία δέκα λεπτά. Το Στρατώνι προηγήθηκε με 75-72. Ο Γεωργούλας με μια βολή κάνει το 75-73. Καλάθι δυο πόντων για τους γηπεδούχους που περνάνε μπροστά με 77-73. Ο Μήτσου με τρίποντο φέρνει το ματς στην κόψη του ξυραφιού 77-76. Νέο καλάθι για το Στρατώνι για το 79-76. Ο Μήτσου όμως και πάλι με τρίποντο φέρνει το ματς στα ισα 79-79. Άστοχη στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Στρατωνίου και το παιχνίδι οδηγείτε στην παράταση.

Εκεί ο Α.Ο. αστοχεί σε 5 συνεχόμενα τρίποντα και με το σκορ στο 84-82 τριάντα επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος το Στρατώνει με τον Αμπατζά ευστοχεί για το 87-82 με την λήξη της επίθεσης. Αστοχη προσπάθεια απο πλευράς φιλοξενούμενων και με βολές διαμορφώνεται το 89-82 υπέρ των γηπεδούχων.

Καλύτερος για τους νικητές ο Δασκαλόπουλος με 23 πόντους ενώ 18 είχε ο Δήμου, 16 ο Γεωργάκης και 14 ο Αμπατζάς. Απο τον Α.Ο.Α ο Ναούμης σημείωσε 17 πόντους, 16 ο Γεωργούλας, 12 ο Μπερερής και ο Μήτσου 10 με τρία τρίποντα.

Δεκάλεπτα:Α:17-28 Β:26-16 Γ:18-17 Δ:18-18 Π:10-03

Στρατώνι(Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 14(2), Δήμου 18(4), Τζουβάρας 1, Γεωργάκης 16(1), Αρνίδης, Δεληγιάννης, Φλιάτης Ι. 7(1), Φλιάτης 7, Χατζίδης 3, Δασκαλόπουλος 23

Α.Ο.Αγρινίου(Μυριούνης): Κυριλής 6, Μπερερής 12, Παραπούρας 8(1), Ναούμης 17(1), Μπαρούχας 1, Σκαρλάτος, Μήτσου 10(3), Γεωργούλας 16(2), Αναστασάκης 12, Πουρνάρας