Τετάρτη, 2η Οκτωμβρίου 2024  8:28 μμ
Τρίτη, 24 Ιουλίου 2018 17:48

Διακρίσεις για τους αθλητές του Ν.Ο. Τριχωνίδας σε πανελλήνια πρωταθλήματα

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΤΡΙΧΩΝΙΔΑΣ

Ολοκληρώθηκαν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα κατηγοριών που έγιναν στο Βόλο (Παγκορασίδων Α,Β 13-14 ετών) και στη Θεσσαλονίκη (παίδων – εφήβων Α,Β 15-18 ετών). Ο Ν.Ο Τριχωνίδας συμμετείχε σ” αυτά με 2 αθλητές.

Στο Βόλο με την 13χρονη Τσάμη Βάγια η οποία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κάνοντας ατομικά ρεκόρ και στα 3 αγωνίσματα βελτιώνοντας κατά πολύ την κατάταξή της. Στα 200 ύπτιο από τη 18η θέση που ήταν κατετάγη 14η (στις 51 κολυμβήτριες), στα 100 ύπτιο από την 29η θέση στην 19η (στις 60 κολυμβήτριες) και στα 50 ύπτιο από την 45η θέση στην 32η θέση (στις 67 κολυμβήτριες).

Στη Θεσσαλονίκη με το Νικολό Παντελή στην κατηγορία παίδων (15-16ετών), ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό στα 50 ελεύθερο 7ος κάνοντας ατομικό ρεκόρ από 25΄΄.43 σε 25΄΄.09 (σε σύνολο 59 κολυμβητών). Στον τελικό έκανε πάλι ατομικό ρεκόρ 24΄΄.99 και κατετάγη 8ος.Ο Νικολός Παντελής συμμετείχε σε δυο σκυταλοδρομίες με την ομάδα στην οποία έχει μεταγραφεί (ΠΑΟ). Στα 4Χ100 μικτή ομαδική κατέλαβαν την 4η θέση , με τον Παντελή να κάνει 100 ελεύθερο σε 54΄΄.79 κάνοντας ατομικό ρεκόρ (σε σύνολο 21 ομάδων). Την τέταρτη θέση (από 24 ομάδες) κατέκτησαν και στα 4Χ100 ελεύθερο με τον Παντελή να κάνει επίδοση 55΄΄.42.Η διαφορά χρόνου και στις δυο σκυταλοδρομίες του τρίτου και τέταρτου ήταν ελάχιστη (0,34΄΄ και 0,46΄΄ αντίστοιχα) χάνοντας στις λεπτομέρειες το χάλκινο μετάλλιο.

Τους δυο αθλητές προπονεί ο Νταγιάντας Χρήστος. Συγχαρητήρια στους αθλητές και στον προπονητής τους από το Ν.Ο. Τριχωνίδας.