wm small
Σάββατο, 29 Απριλίου 2023 22:29

Πήρε τη νίκη, κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας στα play out ο Τρικούπης

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Κλείδωσε το πλεονέκτημα της έδρας για τα play out ο Χ. Τρικούπης, μετά την εντός έδρας νίκη του επί του Ερμή Σχηματαρίου, με σκορ 80-73.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή εμφάνιση και είχαν σταθερά το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιγνιδιού, χωρίς να φτάνουν όμως σε διαφορά ασφαλείας.

Το Σχηματάρι ήταν απειλητικό μόνο στη 2η περίοδο, που πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ (28-31), όμως ο Τρικούπης αντέδρασε άμεσα, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 39-34 και στην επανάληψη έφτασε δύο φορές μέχρι και το +13 (49-36 και 76-63), με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν τη διαφορά μέχρι το -6 (58-52 και 67-61) και το -5 (76-71), χωρίς όμως να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Ο Τρικούπης ήταν καλύτερος σε ριμπάουντ (42-33) και ασίστ (21-16), έχοντας διακριθέντες τους Ουάσινγκτον (12π.- 9 ασίστ), Ερμείδη (11π. με 3/3 τρίπ. – 7 ριμπ.), Χουχούμη (17π.- 4 ριμπ.- 6 ασίστ) και Κουρουπάκη (19π.- 4 ριμπ.).

Από το Σχηματάρι, που δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Βασιλόπουλο και τους δύο ξένους του, Ντράσκοβιτς και Μπράιαντ, ξεχώρισαν οι Κυρίτσης (26π.- 7 ασίστ), Μητσιμπόνας (15π. με 5/11 τρίπ.) και ακολούθησαν οι Τάταρης και Μαργέλης.

Με σφιχτές άμυνες ξεκίνησε το παιγνίδι, με το Σχηματάρι να σκοράρει πρώτο με τρίποντο του Τάταρη, όμως ο Τρικούπης ανέβασε στροφές στη συνέχεια και με σερί 10-0 θα προηγηθεί με 10-3, φτάνοντας στα μέσα της 1ης περιόδου, που έκλεισε τελικά στο +8 για τον Τρικούπη (17-9).

Στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά με μικρές διαφορές (19-14, 22-17, 26-22). Στη συνέχεια το Σχηματάρι κατάφερε να τρέξει ένα σερί 2-9 και να προηγηθεί 28-31, με 2.45΄΄ να απομένουν. Γρήγορα όμως ο Τρικούπης, με τρίποντα του Δημητρακόπουλου και του Ουάσινγκτον και δύο βολές του Χουχούμη, θα πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα με 36-31, με τη διαφορά να διατηρείται στο +5 στη λήξη του ημιχρόνου (39-34).

Δυνατός ο Τρικούπης στην 3η περίοδο, κατάφερε να φτάσει σε διψήφιες διαφορές. Με καλάθια των Ουάσινγκτον και Τόλα, οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στο +13 (49-36) στο 5λεπτο. Το Σχηματάρι θα μειώσει στους 8 (50-42 και 54-46), όμως νέο τρίποντο του Ουάσινγκτον και ½ βολές του Χουχούμη, θα γράψουν το 58-46. Όμως ένα 6-0 από τους φιλοξενούμενους, θα τους φέρει στο -6 (58-52), με τον Ουάσινγκτον να γράφει το 60-52 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 13 και 5 πόντων, κύλησε η τελευταία περίοδος. Το Σχηματάρι μείωσε στους 6 (64-58), ακολούθησαν όμως τέσσερα τρίποντα από τους γηπεδούχους (Ερμείδης, Χουχούμης, Μολφέτας, Ερμείδης) και η διαφορά έφτασε ξανά στο +13 (76-63), με 4.41΄΄ να απομένουν. Ακολούθησε ένα 8-0 από το Σχηματάρι, η διαφορά έπεσε στους 5 (76-71), 1.35΄΄ πριν τη λήξη, αλλά Ουάσινγκτον και Ερμείδης σκόραραν και έδωσαν οριστικά τη νίκη στην ομάδα τους, με το τελικό 80-73. Δεκάλεπτα: 17-9, 22-25, 21-18, 20-21.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Δέλλας – Αναστασιάδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Παπανικολάου, Μανιάς, Ερμείδης 11(3), Νάνος, Δημητρακόπουλος 3(1), Χουχούμης 17(2), Ουάσινγκτον 12(2), Μολφέτας 7(1), Καραγεωργίου 5(1), Τόλα 6, Κουρουπάκης 19.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ, Νάκης 4, Ζαρμακούπης, Καλημέρης 6, Φιλοξενίδης 5(1), Μαργέλης 5, Βασιλόπουλος, Μητσιμπόνας 15(5), Τάταρης 10(1), Ντράσκοβιτς, Πάππος 2, Κυρίτσης 26(1).