Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020 19:17

Κολοσσός – Μεσολόγγι 66-77: Ιστορικό «διπλό» για τους νεοφώτιστους στη Ρόδο!

Αν βρίσκετε το άρθρο ενδιαφέρον κοινοποιήστε το

Έπειτα από τον θρίαμβο επί του Άρη, το Μεσολόγγι (2-0) του Ντίνου Καλαμπάκου πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στην Basket League, επικρατώντας του Κολοσσού (0-2) με 66-77 στη Ρόδο!

Το Μεσολόγγι πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Κ.Γ. Καλλιθέας της Ρόδου, «βομβαρδίζοντας» τον Κολοσσό πίσω από τα 6μ.75 (15/28 τρίποντα) και κατακτώντας το πρώτο ροζ φύλλο μακριά από την έδρα του. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το δεύτερο δεκάλεπτο ως το τέλος του αγώνα κι ανέβηκαν στο 2-0 στην κατάταξη, αφήνοντας τον Κολοσσό δίχως νίκη στην Basket League.

Ο αγώνας

Έπειτα από τα δυο γρήγορα πρώτα καλάθια, το Μεσολόγγι «κόλλησε» στις επόμενες πέντε κατοχές του πριν ο Τσαντ Μπράουν βάλει τέλος στο σερί… ανομβρίας των φιλοξενούμενων, μειώνοντας σε 9-6 στο 5′. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου και προηγήθηκε με 16-11 στο 10′, σουτάροντας με 83% στο δίποντο (5/6), μοιράζοντας 5 ασίστ και υποχρεώνοντας το Μεσολόγγι σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ισορρόπησε άμεσα το ματς ενώ προηγήθηκε με 22-25 στο 16′ με το τρίποντο του Χατζηνικόλα. Ο Αμάρντι έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (26-34) για το Μεσολόγγι που βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Κολοσσού, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο υπέρ του 26-37! Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ροδίτες είχαν μόλις 1/15 τρίποντα στο πρώτο μέρος ενώ οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο κομμάτι των ριμπάουντ (15-21), περιορίζοντας παράλληλα τα λάθη τους.

Οι παίκτες του Μεσολογγίου παρέμειναν… συνεπείς από την περιφέρεια, φτάνοντας στο 31-45 στο 24′ κι έχοντας 8/17 τρίποντα, με μπροστάρη τον Ντεβόντε Γκριν (12π.). Ακολούθως ο Αγραβάνης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό κι ανέβασε τη διαφορά στο +16 (34-50), υποχρεώνοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει εσπευσμένα timeout! Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε πέντε σερί πόντους μειώνοντας σε 39-50 όμως το Μεσολόγγι ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 41-54, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα.

Οι νεοφώτιστοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Χατζηνικόλα να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 50-65 στα 5:54 για το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με το Μεσολόγγι να κατακτά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα μακριά από την έδρα του, διπλασιάζοντας τις νίκες του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-37, 41-54, 66-77.

Πηγή: gazzetta.gr